HP EliteDesk 705 to bardzo specyficzny komputer, dziwny a za razem bardzo ciekawy. W obudowie – mini, o wymiarach 177 x 175 x 34 mm (szer. x gł. x wys.) udało się zmieścić wszystko, co jest potrzebne do pracy w biurze. Wymiarami ten komputer, wręcz szokuje i dlatego jest to sprzęt intrygujący i warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tym cudeńkiem.

Na stronie producenta opisano sprzęt jako minikomputer i, zaiste, taki właśnie jest EliteDesk 705.
Specyfikacja HP EliteDesk 705:
- wymiary (szer. x gł. x wys. w mm) – 177 x 175 x 34 mm,
masa (w kg, z jednym dyskiem twardym) – 1,3 kg, - pamięć to 8 GB (w standardzie DDR4 – 2400 SDRAM) posiadający 2 gniazda pamięci SODIMM,
- dysk twardy 3,5 cm SATA 500 GB (7200 obr./min),
- karta graficzna zintegrowana AMD Radeon R7,
- funkcje rozszerzeń to m.in. 2 porty USB 3.1 (w tym jedno ładowania), gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe, złącze słuchawkowe z przodu. Z tyłu zaś znalazło się: 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.1 (Gen. 1), jedno gniazdo VGA, jeden port DisplayPort, przy czym występuje tu opcja w postaci dwóch portów DisplayPort, HDMI lub szeregowy 1 port RJ-45, oraz jeden port wewnętrzny złącze DM SATA pamięci masowej,
- gniazda rozszerzeń to: 1 gniazdo M.2 2230 na opcjonalną kartę sieci bezprzewodowej oraz 1 gniazdo M.2 2280 na dyski pamięci masowej,
- procesor to AMD Pro A10 – 9700E APU z kartą graficzną Radeon R7 3 GHz (max. 3,5 GHz) 4 rdzeniowy.
W zestawie, oczywiście, znajdziemy mysz optyczną, klawiaturę przewodową USB oraz podstawowe oprogramowanie z Windows 10 Pro na czele. Pełna lista oprogramowania dostarczanego ze sprzętem znajduje się w skróconej specyfikacji produktu. Warto jeszcze dodać, że producent oferuje sprzęt z 3 letnią gwarancją na części i robociznę, po więcej informacji odsyłam na strony dystrybutora komputerów HP.
Mały ale daje radę
Podsumowując aspekty techniczne można powiedzieć, że to nie jest superkomputer ale możliwości doposażenia go w dodatkowe urządzenia i możliwość spięcia go z innymi minikomputerami czynią tą jednostkę bardzo ciekawą alternatywę dla drogich serwerów, ponieważ sam, w zestawach takich samych maszyn może pełnić rolę serwera.
Komputer ciekawy, dający wiele możliwości rozbudowy, może być cichym i niezbyt drogim partnerem każdej organizacji. Nie można go porównywać do super maszyn (pod względem wyposażenia i mocy) ponieważ ciężko oczekiwać aby w tak małej obudowie drzemały rekordowe możliwości, to jest sprzęt do zastosowań, powiedziałbym, umiarkowanych a nie do bardzo zaawansowanych czynności, doposażony staje się normalnym, wydajnym i wiernym współpracownikiem w każdej firmie, połączony z innymi komputerami (tej serii) w specjalnych stelażach, może pracować jako serwer. Podłączenie do monitora czyni z tego małego wojownika normalną maszynę biurową, idealny sprzęt do sekretariatu bądź dla kogoś, kto nie musi mieć maszyny, wielkości pudełka od butów, na swoim biurku. Małe jest, może nie piękne w tym przypadku, użyteczne.
Komputer jako narzędzie do pracy jak najbardziej wart polecenia, biorąc pod uwagę cenę zakupu oscylującą wokół 3000 zł (nie licząc dodatkowych, opcjonalnych akcesoriów), świetnie będzie pasował do firmy, która nie chce przepłacać.
Plusy:
- wymiary,
- waga,
- cena,
- możliwości rozbudowy i zastosowania.
Minusy:
- komputer raczej do biura (nie jest przenośny),
- dysk SATA (opinia subiektywna).