Uniwersalny komputer biznesowy

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo niedużych laptopów, zapewniających mobilność dzięki kompaktowym rozmiarom

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo niedużych laptopów, zapewniających mobilność dzięki kompaktowym rozmiarom. Cienką obudowę można uzyskać dzięki dobremu upakowaniu podzespołów, dostosowanemu do wymagań często przemieszczających się użytkowników. W każdym wypadku pozostaje jeszcze kwestia wielkości matrycy i takie jej dobranie, by można było ze sprzętu korzystać wygodnie, używać go do prezentacji multimedialnych, pracy w edytorach tekstu czy arkuszach kalkulacyjnych bez wysilania wzroku, a jednocześnie bez trudu spakować do dedykowanej torby, walizki czy przenosić w rękach.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo niedużych laptopów, zapewniających mobilność dzięki kompaktowym rozmiaromIdealnym kompromisem wydaje się matryca wielkości około 13 cali, gdyż matryce większe powodują, że sprzęt staje się zbyt duży, by bez kłopotów z nim podróżować, a mniejsze nie dają takiego komfortu pracy, jakiego wymaga praca na komputerze.

Sprzęt jednocześnie powinien spełniać wymagania pod względem wydajności – procesora i graficznej, a także pracy na baterii.

Uniwersalność zastosowań

Postanowiłem przyjrzeć się bliżej notebookowi Dell Latitude 7320 (więcej: https://www.kuzniewski.pl/k5091,laptopy-dell-latitude-latitude-7320.html) jako sprzętowi, który potencjalnie spełnia wymagania mobilności i użytkowania do wielu zastosowań biznesowych. Jest to reprezentant serii komputerów przenośnych charakteryzujących się szerokim spektrum zastosowań.

W swojej ciemnej, zbliżonej do czerni obudowie posiada matrycę wielkości 13,3 cala pracującą w rozdzielczości Full HD. Jest to matryca na tyle duża, że niższe rozdzielczości nie zapewniałyby pełnego komfortu pracy, dlatego zastosowanie FHD było już koniecznością. Dodatkowo posiada powłokę przeciwodblaskową, a także możliwość wyboru ekranu dotykowego – istotnego dla wielu użytkowników przyzwyczajonych do korzystania z takiej obsługi systemu.

Konfiguracja do potrzeb

Sprzęt, którego konfigurowalność jest duża (możemy wybrać z wielu typów matryc, procesorów i dysków) dostępny jest z najnowszymi jednostkami centralnymi Intel Core i5 oraz i7. To procesory, których wydajność jest niekwestionowana i zapewni komfort pracy z każdą aplikacją.

Do wyboru mamy wielkości pamięci operacyjnej od 4 GB do aż 32 GB. Ostatnia opcja wydaje się przesadą, jeśli nie korzystamy z pamięciożernych aplikacji, ograniczając się do pracy w pakiecie biurowym, jednak niektórzy użytkownicy na pewno z niej skorzystają.

Dyski dostępne są w wielkościach od 128 MB do 1 TB, w każdym wypadku są to pamięci typu SSD. Wydaje się jednak, że niedostępność dysków talerzowych nie jest problemem. W dzisiejszych czasach, gdy sam system operacyjny do komfortowej pracy potrzebuje dysku w technologii Solid State Drive – inny wybór i tak nie jest brany pod uwagę przez większość użytkowników, szczególnie tych wykorzystujących laptopa do jak najwydajniejszej pracy.

Grafika Intel Iris Xe wydaje się wystarczająca dla zastosowań biurowych, w tym multimedialnych. Nie czyni ona z laptopa kombajnu do gier, jest jednak wystarczająco wydajna dla większości zastosowań biznesowych.

Wygoda pracy i mobilność

Laptop Dell Latitude 7320 posiada dość wygodną, cichą klawiaturę, która można wybrać w wersji podświetlanej – w podróży służbowej nie zawsze jest dostęp do dobrze oświetlonego pomieszczenia. Sprzęt waży niewiele ponad 1 kg, co zapewnia komfort przenoszenia go bez wysiłku nawet, gdy nie mamy pod ręką wygodnej torby. Ciekawym rozwiązaniem jest udostępnienie użytkownikom do wyboru dwóch wielkości baterii o pojemnościach 42 Wh i 63 Wh. Już ta pierwsza, mniejsza i lżejsza wystarczy na przynajmniej kilka godzin pracy bez konieczności korzystania z zewnętrznego zasilania. Jeśli jednak pracujemy intensywnie i długo, to technologia ExpressCharge pozwoli na naładowanie baterii do 80% w około godzinę. Zmniejsza to co prawda żywotność baterii w dłuższym okresie, jest jednak wygodne, gdy dostęp do zasilania mamy rzadko i jesteśmy zmuszeni polegać głównie na baterii.

Porty i gniazda oraz jak łączę swój komputer ze światem

Prócz standardowej dziś łączności Wi-Fi oraz Bluetooth Dell Latitude 7320 posiada także moduł NFC oraz złącza USB 3.1, UCB-C (2 sztuki), HDMI 2.0, złącze słuchawkowo-mikrofonowe oraz czytniki kart SD oraz Smart Card. Wszystko to zapewnia pełen komfort przy zastosowaniach biznesowych, przy których korzystamy z rzutników, zdjęć z aparatów fotograficznych czy łączenia z urządzeniami wymagającymi szybkiego transferu danych bądź ładowania. Porty rozmieszczone są po bokach obudowy w rozsądnych odległościach – zatem podłączone urządzenia nie powinny ze sobą konkurować o miejsce na biurku. Przydałoby się jednak ich rozłożenie wzdłuż całego boku urządzenia. W przypadku konieczności korzystania z głośników podczas prezentacji multimedialnych wbudowane głośniki stereo są w stanie zapewnić przyzwoity dźwięk w niezbyt dużej sali. W przypadku większych pomieszczeń będziemy musieli skorzystać z zewnętrznych głośników.

Dla mobilnego biznesu

Dell Latitude 7320 wart jest rozważenia, jeśli potrzebujemy sprzętu, który jest dostępny w wielu konfiguracjach – możemy dostosować go do naszych potrzeb już przed zakupem. Ten fakt zapewne będzie doceniony przez zamawiających komputery dla większej liczby pracowników. Nie jest to oczywiście kombajn multimedialny, zapewniający wydajność na poziomie laptopów o najwyższych parametrach, jednak użytkownik biznesowy, dla którego dedykowany jest ten model doceni wielość możliwych zastosowań, niewielkie rozmiary, mobilność, komfort i czas pracy na baterii. Dla wielu nie bez znaczenia będzie jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, zapewniona przez zastosowanie obudowy z aluminium i włókien węglowych.