Współcześnie niemal większość spraw urzędowych czy zakupów można dokonać poprzez internet, dlatego też do tego potrzebny jest sprzęt komputerowy

Współcześnie niemal większość spraw urzędowych czy zakupów można dokonać poprzez internet, dlatego też do tego potrzebny jest sprzęt komputerowy. Za pomocą internetu można założyć własną działalność gospodarczą, a jest to możliwe poprzez bankowość internetową, profil zaufany lub podpis elektroniczny. Osoba planująca założenie własnego biznesu musi także zdecydować się na zakup odpowiedniego sprzętu, który będzie służył do prowadzenia działalności, utrzymywania kontaktu z kontrahentami lub urzędami.

Czy realny jest kontakt z urzędnikami online?

Współcześnie niemal większość spraw urzędowych czy zakupów można dokonać poprzez internet, dlatego też do tego potrzebny jest sprzęt komputerowy
Autor zdjęcia: psref.lenovo.com

Coraz częściej urzędnicy wychodzą naprzeciw potrzebom swoich petentów i w ramach udostępnianego kontaktu znajdują się również adresy e-mail. Jest to istotne w życiu obecnego pokolenia, które jest biegłe w posługiwaniu się różnego rodzaju sprzętem elektronicznym (jak smartfony, tablety czy laptopy). Dodatkowo nawet starsze osoby chętnie biorą udział w szkoleniach, które uchronią ich od e-wykluczenia. Posiadając laptopa jak np. Lenovo ThinkPad L390 Yoga każdy biznesmen będzie miał możliwość:

  • założyć działalność gospodarczą;
  • założyć Profil Zaufany w celu kontaktowania się z administracją samorządową lub rządową;
  • za pomocą podpisu elektronicznego podpisywać umowy czy faktury;
  • i wiele innych.

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to najprościej mówiąc indywidualny podpis w postaci elektronicznej, który przydatny jest do:

  • komunikacji z administracją;
  • prowadzenia własnej działalności;
  • celów prywatnych.

Należy pamiętać, że podpis elektroniczny jest przyporządkowany tylko do jednej osoby, z której danymi jest powiązany, dzięki czemu wiadomo jest jaka osoba złożyła podpis. Wyróżnia się dwa rodzaje podpisu elektronicznego:

  • bezpieczny podpis elektroniczny,
  • zwykły podpis elektroniczny.

Różnica pomiędzy tymi rodzajami podpisu dotyczy przede wszystkim stopnia bezpieczeństwa w ich posługiwaniu się, gdyż zwykły podpis nie ma certyfikatu kwalifikowanego (dlatego też służy głównie przy wymianie e-maili). Natomiast bezpieczny podpis elektroniczny może być stosowany przy przesyłaniu dokumentów, ponieważ posiada certyfikat kwalifikowany. Warto wspomnieć, że dzięki przepisom prawa podpis elektroniczny posiada identyczną moc jak własnoręczny przy podpisywaniu różnego rodzaju dokumentów (np. faktury, PIT i inne).