Dyski twarde w laptopach są dosyć drażliwym tematem. Zwłaszcza, jeśli chodzi o dyski tradycyjnego typu, gdzie mamy wirujące talerze i głowice. Jest to technologia już nieco przestarzała, ponieważ sam zamysł pochodzi jeszcze z czasów płyt gramofonowych, jedyną różnicą jest to, że inaczej wygląda sam proces odczytu danych. Nie ma tam bowiem igły dotykającej talerzy, ale jest specjalna głowica, która prowadzi odczyt laserowy lub magnetyczny. Sprawdźmy jakie problemy takie dyski rodzą w laptopach.
Dlaczego dysk magnetyczny jest kontrowersyjny?

Otóż cały problem polega na tym, że taki dysk jest bardzo mocno wrażliwy na upadki uderzenia. Powoduje to, że robi się naprawdę problem, gdy dysk mamy w komputerze przenośnym. Wystarczy bowiem zbyt mocno odłożyć laptopa na stół i już może dojść do uszkodzenia danych. Powoduje to głowica, która z powodu wstrząsu może dotknąć do powierzchni talerzy. Dlatego też wiele różnych laptopów, na przykład niemal każdy laptop Lenovo, posiada do wyboru dyski typu SSD (o czym więcej tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k100,laptopy-lenovo-ibm.html). O co w nich chodzi opowiemy już za chwilę.
Rozwiązanie problemu kruchości dysków
Wspomniane dyski SSD są naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Przede wszystkim ich działanie opiera się już nie na wirujących talerzach i głowicy, ale na rozwiązaniu półprzewodnikowym (pamięć flash). Działa to identycznie jak karta pamięci, którą mamy w telefonie, kamerze czy w aparacie cyfrowym. Dlatego też każdy laptop Lenovo, który posiada dysk typu SSD, jest bardzo bezpieczny. Dysk taki jest bowiem niewrażliwy na upadki i uderzenia, nawet jeśli laptop spadnie nam na ziemię, to dane pozostaną całkowicie bezpieczne. Jednak nie jest to jedyna bardzo ważna zaleta dysków typu SSD. Otóż są one niesamowicie szybkie, przewaga jest ogromna nad zwyczajnymi dyskami magnetycznymi. Nic więc dziwnego, że pojawiają się one coraz częściej w laptopach, ponieważ dają naprawdę ogromne zalety, w porównaniu do tradycyjnego rozwiązania.
Dodatkowo, dzięki dużej szybkości dysków typu SSD, laptop może w locie dokonywać szyfrowania danych. Powoduje to, że nawet gdyby komputer wpadł w niepowołane ręce, to nikt bez znajomości hasła niczego nie zrobi z naszymi danymi. Dlatego też zwłaszcza w laptopach biznesowych dyski SSD stały się już absolutnym standardem.