Jaki energooszczędny laptop dla małych firm?

Przeglądając oferty laptopów dla firm, jakie można znaleźć u różnych producentów w sieci, głównie widzimy komputery drogie i mające mnóstwo funkcji. Tymczasem w firmie małej, która dopiero co rozpoczęła działalność, aż tak bogate wyposażenie komputerów nie jest być może potrzebne. Bardziej będzie się liczyć bezawaryjność, małe zużycie energii elektrycznej, czy w końcu – niższa cena. Testujemy więc ThinkPad-a T590 od firmy Lenovo, który wydaje się bardzo dobrze spełniać powyższe cechy.

Energooszczędny procesor

Przeglądając oferty laptopów dla firm, jakie można znaleźć u różnych producentów w sieci, głównie widzimy komputery drogie i mające mnóstwo funkcjiPierwsze, co rzuca się w oczu, to procesor Intel Core i5, którego prędkość to nawet 3.90 GHz. Jednak jeśli chcemy długiej pracy na baterii, lub niskiego zużycia energii z gniazdka, możemy procesor przestawić w tryb niskiego poboru mocy. Wtedy rozwija prędkość 1.60 GHz i zużywa prądu tyle, co nic. Lenovo ThinkPad L590 (o którym poczytać możecie także tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k4345,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-l-thinkpad-l590.html) w komplecie z procesorem otrzymał hojną ilość pamięci RAM, jak na sprzęt ze średniej półki i to nie w najbogatszym wariancie. Mamy tu bowiem aż 8 GB na start, co w przyszłości rozszerzyć będzie można aż do 32 GB.

15 cali i dysk SSD

Okazuje się jednak, że mimo iż laptop kosztuje niewiele ponad 3 tysiące złotych, to ma też całkiem przyzwoite parametry zewnętrzne. Ekran ma przekątną aż 15.6 cali, co pozwala mu w pełni wykorzystać zalety rozdzielczości Full HD, którą obsługuje. Nie ma tu niestety dotyku, ale to można za te pieniądze spokojnie przeboleć. Za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620. Lenovo ThinkPad L590 otrzymał dysk typu SSD o pojemności 256 GB, co jak za tą cenę jest naprawdę przyzwoitym wynikiem. Czas pracy na baterii, w trybie energooszczędnym, to nawet do 11 godzin. Komputer będzie więc dobrym kompanem na służbowe wyjazdy i delegacje.

Podsumowując, ThinkPad L590 nie jest może aż tak „wypasioną” konstrukcją, jak jego starszy brat – model T590 – jednak dla małych firm to wystarczy w zupełności. Mamy tutaj procesor o niezłych parametrach, dużo pamięci RAM, dysk twardy SSD zapewniający szybkość działania i bezpieczeństwo. Niskie zużycie energii pozwala na długi czas pracy bez ładowania, a oprócz tego nie wygeneruje nam zbyt dużych rachunków za prąd w biurze.

 

Obraz z psref.lenovo.com